Projekt će povećati sudjelovanje digitalno inovacijskih hubova (DIH) Jugoistočne Europe u digitalnoj transformaciji poljoprivredno-prehrambenog sektora s naglaskom na sljedivost hrane korištenjem blockchain tehnologija. Projekt se fokusira na potporne usluge koje mogu značajno unaprijediti poduzetničko poslovanje uz pomoć digitalizacije, korištenjem blockchain tehnologije, te stvarajući transparentan opskrbni lanac od farme do stola, kao i omogućiti kupcu da zna povijest određenog paketa ili komada hrane koju kupuju. Fokus projekta je na prerađivačima hrane, kupcima, regulatorima, službenicima lokalne samouprave i predstavnicima udruga za zaštitu potrošača. Kao rezultat projekta, DIH-ovi koji sudjeluju u mogućnosti su ponuditi niz novih digitalnih usluga: analizu ekosustava, tehnološki plan, dokaz koncepta, radionice i seminari, laboratorijski objekti, podrška za inovativne poslovne modele.
U sklopu projekta, konzorcijski partneri su identificirali specifične proizvode na koje će se fokusirati tokom projekta: jaja, crna slavonska svinja, jabuke, vino i avokado. Za jedan odabrani proizvod po partneru bit će implementirani svi elementi Tehnološkog plana koji će pokazati izvedivost i prednosti za svakog dionika. Kvaliteta i utvrđivanje podrijetla hrane hrane osigurat će se korištenjem blockchain tehnologija u okruženju za testiranje, sa svim procesima i operacijama potrebnim za primjenu u konkretnim slučajevima.
Blockchain rješenje sastoji se od sljedećih elemenata u okruženju za testiranje:
- Alat za samoprocjenu dionika kako bi odredili vlastiti stupanj digitalizacije. Rezultat koji pruža smjernice kako koristiti alate za digitalizaciju i provjeru kvalitete hrane.
- Komunikacijsko središte za prikupljanje podataka s automatskom integracijom na web stranicu i blockchain.
- Web-alat putem kojeg će dionici izravno unositi podatke o životnom ciklusu proizvodnje ili opskrbnom lancu koji će se automatski upisivati u blockchain i objavljivati na web-u.
- API sučelje, za dionike koji imaju vlastiti IT sustav za unošenje podataka o životnom ciklusu proizvodnje ili opskrbnom lancu, putem kojeg će se podaci automatski upisivati u blockcahin i objavljivati na web-u.
- Web stranica za potrošače putem koje će moći pretraživati specifične namirnice prema broju serije i pronaći sve relevantne informacije o proizvodnji, također će moći pretraživati i po proizvodima i po proizvođačima.
- Istraživanje i analiza ekosustava
- Tehnološki plan puta, dokaz koncepta
- Radionice i seminari
- Laboratorijska oprema i podrška za inovativne poslovne modele
- Web stranica razvijenog softvera FoodQualiTrace
Više informacija o rezultatima možete pronaći na ovoj stranici.
Fokus projekta je na prerađivačima hrane, kupcima, regulatorima, službenicima lokalne samouprave i predstavnicima udruga za zaštitu potrošača.
SmartAgriHubs projekt koji financira Europska unija kroz instrument financiranja Obzor 2020, okuplja konzorcij od preko 164 partnera u europskom poljoprivredno-prehrambenom sektoru. Projekt ima za cilj digitalizirati europsku poljoprivredu promicanjem ekosustava poljoprivrednih inovacija posvećenim izvrsnosti, održivosti i uspjehu. Služi i kao katalizator za inovacije u pametnoj poljoprivredi. Prihvaćanjem i promicanjem europskih inovacija u poljoprivredi i IT-u, SmartAgriHubs proširuje digitalna rješenja u poljoprivredno-prehrambenom sektoru i pomaže poljoprivrednicima i njihovim poduzećima da postignu stvarne i ostvarive rezultate.
This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 Research and innovation programme under grant agreement No 818182.